V Міжнародний Форум Центральної та Східної Європи Via Carpatia-2022 “Культура: випробування війною” пройшов у Львові 3-4 грудня 2022 року.
П’ятий Форум Центральної та Східної Європи Via Carpatia було присвячено випробуванням, перед якими постала українська культура в час війни
Панельні дискусії транслювалися в прямому ефірі телеканалу Еспресо. Серед головних тем, що обговорювалися: потенціал культури для моральної стійкості суспільства, можливості промоції культури в світі сьогодні, збереження спадщини в умовах війни.
Учасниками дводенного форуму були українські інтелектуали, політики, громадські діячі та митці: Микола Княжицький, Ростислав Лужецький, Ростислав Держипільський, Марія Маківничук, Богдан Тихолоз, Галина Крук, Ірина Цілик, Соломія Боршош, Ельміра Аблялімова, Ольга Сало, Леонід Фінберг, Анатолій Хромов, Ярина Ясиневич.
Традиційно, вже уп’яте, було вручено премію Станіслава Вінценза “За гуманістичне служіння та внесок у розвиток регіонів”.
Цьогорічну премію отримала волонтерка, доброволиця, парамедикиня, командирка підрозділу “Янголи Тайри” – Юлія Паєвська “Тайра”.
Свою премію Юлія Паєвська присвятила зокрема і закатованому окупантами дитячому письменнику Володимиру Вакуленку.
“Для мене зараз у першу чергу зброя – це культура. Ми можемо подивитися, що роблять окупанти, коли заходять у село чи місто: вони винищують усі пам’ятки культури, музеї, книги, а що найгірше - вбивають наших представників культури... Нещодавно в Ізюмі знайшли тіло Володимира Вакуленка, вбитого окупантами. Це дитячий письменник... Я не думаю, що я достойна цієї великої премії. Але я це приймаю як велику честь і присвячую її Володимиру Вакуленку і всім діячам культури, які були замордовані і вбиті московськими окупантами”, - сказала Паєвська.
Своєю чергою директорка Форуму Via Carpatia Ярина Ясиневич зазначила, що зараз світ велику увагу приділяє Україні та намагається про неї дізнатися. “У нас з’явився шанс пояснити свою окремішність і позбутися колоніального тягаря. Знаходити натхнення і сили для цього, серед усього мороку – це важлива місія культури. І це стало темою цьогорічного форуму – “Культура. Випробування війною”, - наголосила вона.
4 грудня 2022 року у рамках Міжнародного форуму Центральної та Східної Європи Via Carpatia “Культура: випробування війною” у Домі Франка у Львові відбулася презентація українського перекладу книги Станіслава Вінценза “Діалоги з совєтами” (видавництво “Апріорі”, переклад Олеся Герасима, передмова Андрія Павлишина).
Книга була видана за сприяння народного депутата України Миколи Княжицького та ГО “Всеукраїнський демократичний форум”.
“Свою книгу видатний польський письменник Станіслав Вінценз писав після Другої Світової війни у еміграції. У ній він відтворив та осмислив свій досвід у 1939 — 1941 роках — прихід “совєтів”, свій арешт як представника “класового ворога” (родина Вінцензів володіла невеликим підприємством), звільнення з ув’язнення у Станіславові (сучасний Івано-Франківськ), масові прохання односельчан — українських селян, втечу через кордон до Угорщини, воєнні поневіряння…”, - розповів автор передмови Андрій Павлишин.
Переглянути заходи у записі можна тут:
панель 1 «Потенціал культури для моральної стійкості суспільства»
панель 2 «Можливості промоції культури в світі сьогодні»
панель 3 «Збереження спадщини в умовах війни»
Сюжет телеканалу Еспресо про презентацію книги за посиланням
Сюжет телеканалу Еспресо про вручення премії тут
Організатори
ГО «Верховина — квітка Карпат», ГО «Всеукраїнський демократичний форум», телеканал Еспресо, Дім Франка у Львові
Ініціатор Микола Княжицький
Директорка Ярина Ясиневич
Кураторки Оксана Полтавець, Лідія Тополевська
Телевізійні кураторки Анастасія Равва, Світлана Самойленко, Світлана Світельська
Фото Наталія Ясиневич