ПРОЕКТИ

Станіслав Вінценз - зображення

В кожного народу є свої великі твори. Для гуцулів – це книга Станіслава Вінценза «На високій полонині», яка розповідає про їхню культуру, історію і традиції. Саме ця книга є відліковою точкою для створення українського музею, присвяченого Станіславу Вінцензу та унікальному поєднанню культур на Гуцульщині – єврейській, вірменській, польській, австрійській, угорській, румунській та іншим, а також пам’яті і традиціям Гуцульщини.

Наш проект – особливе явище загальноукраїнського масштабу, ультрасучасна культурна інституція, гармонійно вписана в природні декорації Гуцульщини – улюблене місце відпочинку та творчості для української та польської інтелігенції ХІХ століття. «На високій полонині» – це перший в країні у повній мірі інтерактивний музей, до участі в його створенні запрошені найкращі спеціалісти – талановиті музейники з досвідом в реалізації подібних проектів («Музей Варшавського повстання в Варшаві», «POLIN» – музей історії польських євреїв та інші), історики, літературознавці, колекціонери і архітектори.

Музей спроектований в найкращих традиціях наративного жанру. Завдяки сучасному підходу в створенні, в нього є усі шанси стати широкомасштабним взірцем організації сучасної культурної установи. Чільне місце в музеї займає освітня складова – передбачається, що значну частину аудиторії представлять шкільні та студентські екскурсії. Сучасний підхід застосовуватиметься і до виставкових поверхонь (наприклад, музейний склад планується зробити відкритим для відвідування експозиційним простором з реставраційними галереями). До роботи в музеї широко залучатимуться волонтери. В рамках музею планується створити Європейську Школу пам’яті, яка відкриє можливості професійної підготовки для музейників.

Оскільки біографія Вінценза тісно пов’язана з культурами багатьох країн – Україною, Польщею, Францією, Німеччиною, Швецією, Швейцарією, Австрією, Румунією, Угорщиною – ми вирішили створити музей не лише філософа і письменника – автора твору про Гуцульщину «На високій полонині» – а й музей мультикультуралізму, де Вінценз є ключем і унікальним прикладом перетину багатьох культур в мистецтві. Можна сміливо стверджувати, що Гуцульщина Вінценза є одним з давніх прототипів втілення ідеї євроінтеграції. Ця думка буде лейтмотивом експозиції – окремі кімнати будуть присвячені життю вірменської та єврейської громад в регіоні. В першому випадку, це буде фрагмент простору, присвячений повсякденному життю вірмен – «Вірменська майстерня». В випадку єврейської громади, в одному з просторів глядач зможе потрапити до артистично відтвореної синагоги ХІХ сторіччя з її унікальною атмосферою. Музей залучатиме не лише візуальні засоби впливу, а й запахами, звуками, гру з поверхнями і матеріалами.

У музеї заплановане використання сучасних технологій, які поєднуватимуться з експонатами, що нагадують нам про давнину. Значне місце займатиме аудіовізуальна частина – розповіді свідків та мешканців регіону, оригінальні відеозаписи, що ілюструють збережені традиції, звукова експозиція – записи унікальних гуцульських пісень.

Музей «На високій полонині» буде організовано у Криворівні – центрі гуцульскої культури і місці, тісно пов’язаному з біографією Вінценза – мальовничому куточку в самому серці Карпат. Оригінальний і ультрасучасний архітектурний проект в поєднанні з творчою концепцією неодмінно зробить цей музей перлиною регіону, поштовхом до розвитку туризму, залучення інвестицій і створення нових робочих місць.

ЩЕ ПРОЕКТИ

Галерея Івана Марчука

Think Tank

Від виживання до самовираження