В кожного народу є свої великі твори. Для гуцулів – це книга Станіслава Вінценза «На високій полонині», яка розповідає про їхню культуру, історію і традиції. Саме ця книга є відліковою точкою для створення українського музею, присвяченого Станіславу Вінцензу та унікальному поєднанню культур на Гуцульщині – єврейській, вірменській, польській, австрійській, угорській, румунській та іншим, а також пам’яті і традиціям Гуцульщини.
Наш проект – особливе явище загальноукраїнського масштабу, ультрасучасна культурна інституція, гармонійно вписана в природні декорації Гуцульщини – улюблене місце відпочинку та творчості для української та польської інтелігенції ХІХ століття. «На високій полонині» – це перший в країні у повній мірі інтерактивний музей, до участі в його створенні запрошені найкращі спеціалісти – талановиті музейники з досвідом в реалізації подібних проектів («Музей Варшавського повстання в Варшаві», «POLIN» – музей історії польських євреїв та інші), історики, літературознавці, колекціонери і архітектори.
Центр спроектований в найкращих традиціях наративного жанру. Завдяки сучасному підходу в створенні, в нього є усі шанси стати широкомасштабним взірцем організації сучасної культурної установи. Чільне місце в музеї займає освітня складова – передбачається, що значну частину аудиторії представлять шкільні та студентські екскурсії. Сучасний підхід застосовуватиметься і до виставкових поверхонь (наприклад, музейний склад планується зробити відкритим для відвідування експозиційним простором з реставраційними галереями). До роботи в музеї широко залучатимуться волонтери. В рамках музею планується створити Європейську Школу пам’яті, яка відкриє можливості професійної підготовки для музейників.
Оскільки біографія Вінценза тісно пов’язана з культурами багатьох країн – Україною, Польщею, Францією, Німеччиною, Швецією, Швейцарією, Австрією, Румунією, Угорщиною – ми вирішили створити музей не лише філософа і письменника – автора твору про Гуцульщину «На високій полонині» – а й музей мультикультуралізму, де Вінценз є ключем і унікальним прикладом перетину багатьох культур в мистецтві. Можна сміливо стверджувати, що Гуцульщина Вінценза є одним з давніх прототипів втілення ідеї євроінтеграції. Ця думка буде лейтмотивом експозиції – окремі кімнати будуть присвячені життю вірменської та єврейської громад в регіоні. В першому випадку, це буде фрагмент простору, присвячений повсякденному життю вірмен – «Вірменська майстерня». В випадку єврейської громади, в одному з просторів глядач зможе потрапити до артистично відтвореної синагоги ХІХ сторіччя з її унікальною атмосферою. Музей залучатиме не лише візуальні засоби впливу, а й запахами, звуками, гру з поверхнями і матеріалами.
У центрі заплановане використання сучасних технологій, які поєднуватимуться з експонатами, що нагадують нам про давнину. Значне місце займатиме аудіовізуальна частина – розповіді свідків та мешканців регіону, оригінальні відеозаписи, що ілюструють збережені традиції, звукова експозиція – записи унікальних гуцульських пісень.
Музей «На високій полонині» буде організовано у Криворівні – центрі гуцульскої культури і місці, тісно пов’язаному з біографією Вінценза – мальовничому куточку в самому серці Карпат. Оригінальний і ультрасучасний архітектурний проект в поєднанні з творчою концепцією неодмінно зробить цей музей перлиною регіону, поштовхом до розвитку туризму, залучення інвестицій і створення нових робочих місць.
У 2018 року громадська організація «Всеукраїнський демократичний форум» створила Концепцію Центру Міжкультурного діалогу імені Станіслава Вінценза. Проект реалізувався за підтримки Українського культурного фонду.
До розробки ідеї побудови Центру Міжкультурного діалогу імені Станіслава Вінценза команда ГО «Всеукраїнський демократичний форум» запросила найкращих експертів східної Європи. Головним редактором Концепції став Павел Коваль, доктор наук, фахівець з сучасної історії Європейського Коледжу Natolin у Варшаві. Він продиктував тренд поєднання історії, найсучасніших технологій та сміливих креативних ідей у польському музейництві. Вперше такий підхід було використано у Музеї Варшавського повстання – проекті, який спричинив революцію серед польських музеїв.
До роботи над Концепцією Центру були запрошені українські та польські професори, науковці та журналісти. В результаті роботи групи експертів з’явився сценарій, інструкції, тексти та аудіовізуальний контент, які стали основою для майбутньої експозиції. Центр імені Вінценза має стати місцем діалогу на ключові теми Європи майбутнього – світу, який орієнтується на спільноти і гуманістичні цінності. Створення Центру стає можливим завдяки сприянню Українського культурного фонду, під патронатом якого здійснювався проект.
Проект реалізувався за підтримки Українського культурного фонду.