НОВИНИ

Відкриття виставки Вінценза - фото

У Верховній Раді відкрилася виставка про польського філософа, який написав відомий на весь світ епос про Гуцульщину. У вівторок, 6 листопада голова Комітету з питань культури і духовності, народний депутат України, Микола Княжицький відкрив українську версію виставки «Діалог про долю і душу. Станіслав Вінценз (1888-1971)».

«Для нас дуже важливо відкривати спільно з представниками польського Сейму виставку про польського філософа, який написав відомий на весь світ епос про Гуцульщину»,

- наголосив він.

Виставку присвячено Станіславу Вінцензу - філософу польського походження, праведнику світу, автору книги «На високій полонині» - єдиного українського епосу про гуцулів.

«У цьому творі вперше зібрані усі легенди, міфи і перекази історії Гуцульщини. Ніхто так не описав Гуцульщину як Вінценз. І коли він тікав у 1940 році через гори від радянської окупації – єдине, що він взяв з собою - це рукопис про життя гуцулів, який він продовжив писати вже в еміграції. І нам дуже приємно відкривати цю виставку сьогодні спільно з представниками польського Сейму, членами групи з міжпарламентських зв’язків з Республікою Польща»,

- сказав голова Комітету з питань культури і духовності.

В свою чергу, автор виставки «Діалог про долю і душу» - літературознавець, викладач Інституту польської філологїі Вроцлавського університету, доктор наук Ян Анджей Хороший, повідомив, що в Польщі вперше її було презентовано в 2014 році. Експозиція являє собою біографічну розповідь про Станіслава Вінценза на тлі краєвидів Гуцульщини. Виставку "Діалог про долю і душу" створено на основі документів та фотографій з сімейних архівів родин Вінценза та італійського фотографа Лідіо Чіпріані, фондів Національної бібліотеки імені Оссолінських, Етнографічного музею в Кракові, Державного етнографічного музею у Варшаві, польського музею у Рапперсвілі (Швейцарія), Асоціації «Літературний інститут Культура в Ле-Меній-ле-Руа» (Франція) та Польської бібліотеки в Лондоні.

«Вінценз був закоханий у Гуцульщину і вважав людей, які мешкають тут, людьми приреченими на свободу. В незалежності від їхньої національності, він всіх називав побратимами»,

- сказав Ян Анджей Хороший.

Після презентації у Верховній Раді України, виставка подорожуватиме Україною від Києва аж до села Криворівня Верховинського району в Івано-Франківській області – гуцульської столиці України. Саме Гуцульщині присвячено твір «На високій полонині». В Криворівні вона експонуватиметься на постійній основі.

Виставка про Вінценза стане першою «цеглинкою» у створенні Центру міжкультурного діалогу імені Станіслава Вінценза – культурної інституції ХХІ сторіччя, яка відкриє двері першим відвідувачам у Криворівні у 2020 році.

На заході також були присутні надзвичайний і повноважний посол Республіки Польща в Україні Ян Пєкло, віце-маршалок Сейму Республіки Польща, голова польсько-української групи Сенату та Сейму Республіки Польща Беата Мазурек, а також інші члени польсько-української групи Сенату та Сейму Республіки Польща, які з офіційним візитом перебувають в українському парламенті.

З українського боку захід організований ГО «Всеукраїнський демократичний форум" за сприяння Комітету з питань культури і духовності. З польського - Інститутом польської філологїі Вроцлавського університету. Експозиція має розкрити українській аудиторії постать видатного польського письменника та філософа.