НОВИНИ

Відкриття виставки Вінценза - фото

Про це в понеділок, 3 грудня сказав голова Комітету з питань культури і духовності, народний депутат Микола Княжицький під час відкриття в Івано-Франківську виставки "Діалог про долю і душу", присвяченої польському філософу Станіславу Вінцензу.

"Вінценз називав Гуцульщину словянською Атлантидою - незнаним і небаченим, але надзвичайно глибоким світом, який зберіг в собі найкращі риси європейського гуманізму",

- сказав народний депутат.

На думку голови Комітету з питань культури і духовності, память про таких людей, які пропагували мир між всіма народами, відстоювали свободу і Польщі, і України та шукали шляхи порозуміння між цими народами - особливо важлива в теперішній час.

"Вінценз, дійсно, постать непересічна. Не тільки тому, що він зміг з боку подивитися на Гуцульщину, ввійти в неї, усвідомити і передати нам свої враження. Це людина, яка сьогодні потрібна, і в українсько-польських відносинах тому, що ми повинні шукати ті постаті, які нас єднають, відкривають нам очі на розуміння і на вразливість один одного",

- сказав в свою чергу ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда.

Консул Республіки Польща у Львові Томаш Коваль наголосив на тому, що Вінценз дотримувався ідей толерантності, співіснування та співпраці людей різних націй, культур та віросповідань. 

Нагадаємо, виставку "Діалог про долю і душу. Станіслав Вінценз (1888-1971)" презентовано в Польщі в 2014 році. Її присвячено видатному письменнику, філософу польського походження, Праведнику народів світу, автору книги "На високій полонині" - єдиного епосу про Гуцульщину.

Експозиція являє собою біографічну розповідь про Станіслава Вінценза на тлі краєвидів Карпат та Гуцульщини. "Діалог про долю і душу" створено на основі документів та фотографій з сімейних архівів родин Вінценза та музеїв і бібліотек Польщі, Швейцарії, Франції та Великої Британії.

Вперше українську версію виставки "Діалог про долю і душу. Станіслав Вінценз (1888-1971)" продемонстрували в Верховній Раді 6 листопада цього року.

Після презентації в українському парламенті виставка подорожує Україною від Києва до села Криворівня Верховинського району Івано-Франківської області. В Криворівні, столиці Гуцульщини, вона експонуватиметься на постійній основі.

Ініціатором демонстрації експозиції в Україні є Голова Комітету з питань культури і духовності, народний депутат України Микола Княжицький.

З українського боку захід організований ГО "Всеукраїнський демократичний форум", з польського - Інститутом польської філологїі Вроцлавського університету.

В Івано-Франківську виставка експонуватиметься два тижні з 4 грудня за підтримки облдержадміністрації та краєзнавчого музею.