НОВИНИ

Культурна криза - зображення

Громадська організація «Всеукраїнський демократичний форум» звертається до уряду та парламенту не вбивати розвиток гуманітарної сфери країни задля економії коштів. 

Життя і здоров’я українців — у пріоритеті, і необхідно докласти всіх зусиль для їх збереження. Така ситуація вимагає фінансових обмежень. Це тягне за собою перерозподіл бюджетних коштів на потреби громадського здоров’я. Проте запропоновані Урядом обсяги зменшення фінансування цілих галузей креативних індустрій неминуче призводять до їх фактичного знищення. Виглядає, що бюджетні зміни готувалися без консультацій з інституціями та без врахування ризики у перспективі. Навіть оперативні дії мають бути виважені, аби побічний ефект від «ліків» не призвів до незворотньої шкоди країні.

Громадська організація «Всеукраїнський демократичний форум» робить свій вклад у розвиток культури, втілюючи мистецькі проекти та організовуючи зустрічі провідних інтелектуалів та політиків. Упродовж трьох років ми проводимо Міжнародний форум Східної та Центральної Європи Via Carpatia. 

Ми знаємо, що без підтримки держави українська культура приречена на черговий тяжкий період стагнації, що особливо прикро з огляду на бурхливе відродження минулих років. Багато творчих та виробничих процесів у культурі втілюються впродовж тривалого періоду і створення критичного дисбалансу у проєкті бюджетного фінансування призведе до значних культурних втрат.

Слід всіма зусиллями не допустити глибокої кризи гуманітарної сфери в Україні.

З 2014 були створені або посилили роботу з підтримки та розвитку культури ряд урядових інституцій: Український культурний фонд, Український інститут книги, Державне агентство України з питань кіно, Український інститут національної пам’яті. Вони вперше отримали належне фінансування і це дало потужний ефект у галузі. 

Тож зміну умов фінансування слід проводити після консультацій із стейкголдерами та оцінки довгострокових наслідків зупинки фінансування проєктів. Національна культура та пам’ять — запорука сталості реформ і розбудови демократичного суспільства в Україні, посилення протидії гібридній агресії Росії.

Просимо зберегти можливість провадити роботу на належному рівні для:

  • Українського культурного фонду, адже саме завдяки його роботі в Україні в останні роки почали з’являтись якісні інноваційні мистецькі проекти, розвиватись культурні інституції;
  • Українського інституту книги, завдяки якому видавнича галузь отримала додаткові можливості для значних успіхів;
  • Державного агентства України з питань кіно, адже успіх останніх років в українському кінематографі був можливим завдяки підтримці держави;
  • Українського інституту національної пам’яті, який саме в часи російської збройної та інформаційно агресії протидіє пропаганді та сприяє формуванню українських цінностей; 
  • Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності  та Національного музею Голодомору;
  • Проєкту з реставрації Староакадемічного корпусу ансамблю Братського монастиря у Національному університеті «Києво-Могилянська академія», що дозволить провести рятувальні роботи пам’ятки архітектури світового значення, а також отримати значне закордонне фінансування. 

Усі ці інституції, об’єкти, роботи і проєкти є важливим підґрунтям української культурної сталості, витрати на них не означають «проїдання», а будуть вливанням у економіку та створенням робочих місць. Витрати на них означають збереження «гуманітарного фронту» в умовах гібридної агресії Росії. Витрати на них означають зміцнення консолідації суспільства перед загрозами пандемії та збройної агресії. 

Через пандемію економічна криза неуникна не лише в Україні, але й в усьому світі. Скорочення витрат на культуру і гуманітарну сферу ускладнить сприйняття цієї кризи суспільством і може загострити громадське протистояння, чим також неодмінно скористається агресор — Росія.

Відтак з міркувань довгострокової стабільності слід всіма силами не допустити кризи культури, спричиненої механічним скороченням державних асигнувань.