НОВИНИ

18 травня 2023 року під час проведення 9-го Міжнародного форуму "Європа з поглядом у Майбутнє" у Гданську, Республіка Польща, було підписано Львівську декларацію.

Львівська декларація ініційована громадською організацією “Всеукраїнський демократичний форум” (Україна) та Європейським центром Солідарності (Польща).

Europa z na przy sm 1031 1

Фото: Dawid Linkowski / Archiwum ECS

Декларація рішуче засуджує російський імперіалізм, який дійшов до крайності у формі рашизму, та засвідчує наміри представників обох країн спільними зусиллями захистити та зберегти українські глибокі демократичні традиції та розвинуте громадянське суспільство; сприяти відбудові і модернізації понівеченої війною економіки та інфраструктури України.

Українські та польські парламентарі, політики, митці, правозахисники, релігієзнавці, науковці підтримали необхідність інституційного розвитку громадянського суспільства, її рух до членства в українських структурах та створення інституції демократичного громадянського суспільства - Центру Свободи і Демократії у Львові.

“Ідея створити у Львові «Центр свободи і демократії» народилася в Гданську, в Європейському центрі солідарності. Я був під враженням як від самого місця, так і від колективу під керівництвом мого друга Базиля Керського. Ми з ним багато говорили про досвід роботи Центру, подібні осередки в Європі, діяльність яких об’єднує пропагування свободи, демократії та європейських цінностей. І спільно зауважили, що в цій європейській мережі прогалина, бо відсутня Україна”, - сказав один з підписантів документа, Микола Княжицький, народний депутат України та співголова депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Республікою Польща.

Europa z na przy sm 1016 1

Фото: Dawid Linkowski / Archiwum ECS

Він вважає символічним створення такого центру саме у Львові, адже традиція міста стоїть на перехресті цивілізацій, культур, релігій і народів. На думку Княжицького, Львів став еталоном європейськості України та природного характеру нашої інтеграції з ЄС і НАТО. У Декларації зазначено, що Центру має стати платформою для створення вільних, неполітичних інтелектуальних платформ для дослідження суспільних процесів, зміцнення та поширення базових суспільних цінностей, підтримка та розвиток інститутів громадянського суспільства та незалежних ЗМІ, сприяння демократичним рухам у країнах з авторитарними режимами.

"Центр свободи і демократії має стати важливою точкою на мапі європейських культурних інституцій, на рівні з такими визнаними інституціями, як Європейський Центр Солідарності в Ґданську", - вважають підписанти.

Europa z na przy sm 1026 1

Фото: Dawid Linkowski / Archiwum ECS

Крім цього, у документі декларується, що Україна має якнайшвидше стати повноправним членом Європейського Союзу, а економічна, інфраструктурна та культурна відбудова нашої країни має відбутися з допомогою Західних держав. У декларації також ідеться про те, що відродженню російського імперіалізму сприяла байдужість щодо регіону Східної Європи і західні демократії мають визнати, що економічні пріоритети не можуть виправдовувати економічну співпрацю з країнами, котрі загрожують світовій безпеці.

Europa z na przy sm 1025 1

Фото: Dawid Linkowski / Archiwum ECS

Декларацію підписали:
Лех Валенса, польський політик і профспілковий діяч, лідер “Солідарності”, лауреат Нобелівської премії миру, президент Республіки Польща (1990-1995),
Мирослав Маринович, український правозахисник, публіцист, релігієзнавець, член-засновник Української Гельсінської групи, віцеректор Українського Католицького Університету,
Базиль Керський, директор Європейського центру Солідарності,
Богдан Лис, голова правління Європейського центру Солідарності,
Микола Княжицький, народний депутат України,
Сергій Квіт, президент Національного університету «Києво-Могилянська академія»,
Ірма Вітовська, акторка театру та кіно, продюсерка, громадська діячка,
Йосип Зісельс, громадський діяч, дисидент, виконавчий спів-президент Ваад України, виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України,
Іван Малкович, поет і видавець, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка,
Леся Матвійчук, правозахисниця, голова правління організації «Центр громадянських свобод», лауреатка Нобелівської премії миру, координаторка ініціативної групи «Євромайдан SOS», лауреатка премії імені Василя Стуса.

 Europa z na przy sm 1033 1

Фото: Dawid Linkowski / Archiwum ECS

Цьогорічний форум «Європа з поглядом у майбутнє» розповідає про те, як війна в Україні змінила інші країни. Серед учасників Форуму: Микола Княжицький - народний депутат України, Ярина Ясиневич – голова правління ГО “Всеукраїнський демократичний форум”, директорка Міжнародного форуму Центральної та Східної Європи «Via Carpatia», Олександра Матвійчук – правозахисниця з Центру громадянських свобод, лауреата Нобелівської премії миру, Марія Іонова - народна депутатка України, членкиня Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва, Пйотр Андрусечко – журналіст, воєнний кореспондент, лауреат премії Журналіст року 2014 Grand Press, Володимир Шейко – директор Українського інституту, Мар’яна Савка – головна редакторка «Видавництва Старого Лева» та інші.

Більше інформації про Форум можна знайти за посиланням

Організатори Міжнародного форуму "Європа з поглядом у Майбутнє":
Громадська організація “Всеукраїнський демократичний форум”,
Європейський центр Солідарності,
телеканал “Еспресо”,
Коледж Східної Європи Яна Новака-Єзьоранського,
Нова Східна Європа,
Асоціація почесних консулів у Польщі,
Гданський університет,
Gdansk.pl

Фото: Dawid Linkowski / Archiwum ECS