НОВИНИ

Запрошуємо до участі у Міжнародному форумі з безпеки культурної спадщини «ВІЙНА В УКРАЇНІ: БИТВА ЗА КУЛЬТУРУ», що відбудеться 8–9 лютого 2023 року.

Forum cultural

Минає рік, відколи 24 лютого 2022 року близько п’ятої ранку сон українців обірвали потужні вибухи. Російські війська здійснили масований ракетний обстріл усієї України й танками перетнули її кордон. Так почалася повномасштабна війна. Музеї, бібліотеки, архіви відреагували на загрозу відповідно до спроможностей та воєнної ситуації, культурна сфера України швидко самоорганізувалася: з’явилися громадські і волонтерські ініціативи, які з небайдужими містянами і за сприяння місцевої влади перетворили громадський простір на культурні барикади, захистивши пам’ятники та скульптури, оздобу фасадів, інші художні та історичні об’єкти.

Цивілізований світ запустив для України «культурний ленд-ліз». Через волонтерські ініціативи і напряму різноманітні міжнародні фонди, організації, інституції та ініціативи надавали закладам культури пакувальні та реставраційні матеріали, захисне та аварійне обладнання, жорсткі та хмарні сховища, гуманітарну та фінансову допомогу. Фахівці з різних країн проводили наради, тренінги, конференції, консультації аби зробити нашу культуру стійкішою та опірнішою до загроз і атак. Українські музеї, бібліотеки, архіви, наукові та мистецькі центри, отримавши таку солідарність і допомогу, розпочали активні рятувальні дії, а також документування втрат і ризиків, злочинів проти культури.

За 11 місяців війни росіяни зруйнували або пошкодили в Україні, згідно даних Міністерства культури та інформаційної політики, 1189 культурних об’єктів. Викрадено десятки тисяч предметів з музейних і приватних колекцій окупованих регіонів. Пограбування українських історичних, культурних та мистецьких цінностей, цілеспрямоване нищення музеїв, архівів, бібліотек, театрів, культурних центрів, пам’яток, релігійних споруд є ретельно спланованою воєнною та ідеологічною операцією кремлівського режиму. Попереду – складні процеси стабілізації, раннього відновлення та відбудови української культури, міжнародного трибуналу проти злочинців, реституції культурних цінностей та популяризації української культури у світі. А ще – усвідомлення досвіду цієї війни та заходи із посилення стійкості культури під час кризи. Для цього – необхідна ще більша координація і партнерство. З цією метою і започатковано Форум з безпеки культурної спадщини.

Штаб порятунку спадщини спільно Національним музеєм Революції Гідності та низкою партнерів проводить Міжнародний форум з безпеки культурної спадщини «ВІЙНА В УКРАЇНІ: БИТВА ЗА КУЛЬТУРУ», що відбудеться 8–9 лютого 2023 року.. Серед партнерів заходу - Всеукраїнський демократичний форум.

Мета Форуму:
Збереження культурної спадщини в умовах війни, координація українських та міжнародних допомогових ініціатив, розвиток спроможності в швидкому реагуванні, підтримка працівників та інституцій культурної сфери, підготовка до відновлення та відбудови, сприяння сталому розвитку української культури.

Завдання форуму:
- Підбиття підсумків діяльності, починаючи з 24 лютого 2022 року
- Чіткіша загальна картина потреб та ситуації
- Посилення мережі реагування та взаємодопомоги, координації дій
- За підсумками напрацювань робочих груп – резолюція: з узагальненням ситуації, попереднього досвіду та конкретних пропозицій щодо подальших дій.

До участі у форумі запрошуються:
- керівники і працівники музеїв, архівів та бібліотек
- представники міжнародних інституцій, організацій та фундацій, які надають допомогу українській культурі у час кризи
- представники українських допомогових ініціатив з порятунку та сприяння українській культурі у війні
- представники влади: органів центральної і місцевої влади, військово-цивільних адміністрацій
- представники Збройних сил України.

Робоча мова Форуму – українська й англійська. Для всіх заходів заплановано синхронний переклад.

З програмою можна ознайомитися тут

Організатори:
Штаб порятунку спадщини, Національний музей Революції Гідності.

Партнери:
Всеукраїнський демократичний форум, Міністерство культури та інформаційної політики України, Cultural Emergency Response (CER), Smithsonian Cultural Response Initiative, ICCROM, ICOMOS, ICOM, UNESCO,  Cultural Heritage International Emergency Force (CHIEF), Центр допомоги культурі в Україні (Польща), Центр допомоги мистецтв України (Ukraine Art Aid Center) (Німеччина), ALIPH Foundation, Європа Ностра (Europa Nostra), World Monuments Fund, Saving Ukrainian Cultural Heritage Online (SUCHO), Heritage for Peace (Нідерланди-Іспанія), ICOM-DRMC, Музейний кризовий центр, Українське Фулбрайтівське Коло.